چِل سِرو
امنیت در اینترنت

۱۰ نکته برای افزایش امنیت در اینترنت

کلاهبرداری، نرم افزار های مخرب، هک و … این روز ها اینترنت را به مکانی خطرناک تبدیل کرده است، با گسترش رایانه های شخصی،تلفن های هوشمند و دستگاه های متصل به اینترنت این خطرات روز به روز بیشتر و بیشتر می شوند. اما خبر خوب این است که با در نظر گرفتن و رعایت کردن نکات امنیتی می توانید تا حد زیادی در برابر این تهدید ها ایمن باشید و امنیت در اینترنت را افزایش دهید

در اینجا چند نکته برای افزایش امنیت در اینترنت وجود دارد:امنیت در اینترنت

۱- داشتن رمز های عبور پیچیده

قطعا در این باره بارها شنیده اید، اما ایجاد گذرواژه های قوی و منحصر به فرد برای هر حساب کاربری، بهترین راه برای حفظ امنیت اطلاعات شخصی و مالی شماست. خصوصا در این دوره که حمله هکر ها به شرکت های بزرگ افزایش یافته و چند ده هزار رمز عبور از یک شرکت به دست می آورند، در صورتی که رمز عبور های یکسان برای همه حساب ها داشته باشید، در واقع یک هکر می تواند داده های از یک حمله به دست بیاورد  و از آن برای ورود به حساب های دیگر شما استفاده کند.

برای داشتن امنیت در اینترنت بهترین توصیه ما این است از نرم افزار های مطمئن مدیریت رمز عبور استفاده کنید تا برای به یاد داشتن هر رمز مجبور به استفاده از گذرواژه های یکسان نباشید.
سپس، بررسی کنید که آیا حساب های آنلاین شما دارای سیستم احراز هویت دو مرحله ای هستند یا خیر، نحوه کار این سیستم به این صورت است که پس از وارد کردن رمز عبور،کد و شماره ای به ایمیل یا تلفن همراه شما ارسال می شود و به عنوان رمز موقت باید استفاده کنید، بنا بر این کسی با داشتن رمز عبور به تنهایی قادر به استفاده از حساب کاربری شما نیست.


۲-امنیت شبکه خود را افزایش دهید

اکثر افراد در خانه معمولا از روتر و مودم های محافظت شده با رمز عبور استفاده می کنند، این مودم ها با رمزگذاری امنیت اطلاعات شما را تضمین می کند، اما ممکن است با پیدا کردن یک وای فای رایگان و بدون رمز، ترغیب شوید از آن استفاده کنید،این کار به راحتی امکان دسترسی به اطلاعات شما را برای هکر ها فراهم می کند، در صورت استفاده از وای فای های رایگان سعی کنید از نرم افزار های وی پی ان جهت رمز گذاری و اتصال امن تر استفاده کنید


۳-از فایروال استفاده کنید

حتی اگر شبکه شما امن است، از فایروال استفاده کنید، فایروال ها به عنوان مانعی جهت دسترسی سایر افراد به رایانه شما تا حد قابل قبولی مورد اطمینان هستند،هک صرفا استفاده از اطلاعات شما نیست، با نداشتن فایروال این امکان را فراهم می کنید تا حتی از وب کم و تصویر شما استفاده شود!


۴-هوشمندانه کلیک کنید

امروزه هک  از طریق فیشینگ و مهندسی اجتماعی رواج زیادی پیدا کرده است، در حملات فیشینگ با استفاده از آدرس های مشابه با آدرس مد نظر شما،از اطلاعات شما سو استفاده می شود،به عنوان مثال شما قصد پرداخت مبلغی از طریق درگاه شاپرک دارید، آدرس واقعی این درگاه https://shaparak.ir/  است، هکر ها ممکن است با اضافه کردن پسوند و پیشوند های آدرسی مشابه با آدرس اصلی طراحی و در صورت استفاده شما بدون دقت به صحیح یا غلط بودن آدرس،  اطلاعات بانکی شما را به سرقت ببرند.

همچنین از طریق مهندسی اجتماعی با وعده کسب درآمد،برنده شدن جایزه،اینترنت و شارژ رایگان و … شما را ترغیب به کلیک بر روی لینک های مخرب می کنند که نتیجه خوشایندی در انتظار اطلاعات شما نخواهد بود.همواره مراقب ایمیل های پوشه اسپم و ایمیل های ناشناس باشید

برای داشتن امنیت در اینترنت بهتر است تا حد امکان به آدرس سایت ها، به خصوص درگاه های پرداخت و سایت های که اطلاعات حساب های بانکی نیاز دارند دقت کنید.


۵-در اشتراک گذاری مطالب دقت کنید

امروزه با گسترش فضای مجازی امکان اشتراک گذاری تصاویر و مطالب راحت شده، اما با به اشتراک گذاشتن بعضی اطلاعات به هکر ها این فرصت را می دهید که با سو استفاده  و جعل هویت سایر اطلاعات شما را بدست بیاورند

با اطلاعاتی مانند محل زندگی،تاریخ تولد،شغل و… به راحتی می توان رمز عبور حساب های مانند جی میل را بدست آورد


۶-مراقب تلفن همراه خود باشید

تلفن های همراه نیز مانند لپ تاپ و سیستم های خانگی در مقابل تهدیدات آنلاین آسیب پذیر هستند، در واقع تلفن های همراه با خطرات جدیدی مانند نرم افزار ها ، بد افزار ها، لینک های خطرناک روبرو هستند.

مراقب پیامک ها و لینک های دریافتی باشید و برنامه ها مورد نیاز را فقط از طریق فروشگاه های رسمی دانلود کنید، همچنین نرم افزار های امنیتی مانند آنتی ویروس و فایروال بر روی موبایل خود نصب کنید.


۷-خرید امن

با گسترش فروشگاه های آنلاین، هنگام خرید و یا بازدید از این وب سایت ها همیشه مطمئن شوید وب سایت مد نظر با آدرس  “https” شروع شود و از آدرس های که با  “http” آغاز می شوند خرید نکنید.

وبسایت های که از گواهی امنیت “https” بهره می برند با رمز گذاری اطلاعت شما مانع دسترسی سایر افراد به این اطلاعات می شوند


۸-تمامی نرم افزار ها را به روز نگه دارید

یکی از مهم ترین را های افزایش امنیت در اینترنت ، به روز نگه داشتن تمامی نرم افزار ها است، سعی کنید با روشن کردن بخش به روز رسانی خودکار در سیستم های خانگی و موبایل ها، از خطرات امنیتی نسخه های قدیمی به دور باشید ، توسعه دهنده های نرم افزار همواره سعی در رفع مشکلات امنیتی دارند، با بررسی تغییرات آخرین نسخه یک نرم افزار قطعا متن “بهبود مشکلات و امنیت” مواجه خواهید شد.


۹-از آخرین روش های کلاهبرداری مطلع باشید

تهدید های آنلاین همواره در حال تحول هستند بنابراین اطمینان حاصل کنید که از آخرین روش های کلاهبرداری و روش مقابله با آن با خبر هستید، برای مثال در آخرین روش هک در زمان نوشتن این مقاله، هکر ها با قفل کردن رایانه یا گوشی از شما جهت باز کردن این قفل درخواست های مالی دارند که در صورت عدم پرداخت تمامی فایل های شما را حذف خواهند کرد!


۱۰-نگهبان خود باشید

علاوه بر نکات فوق برای رعایت هرچه بیشتر امنیت در اینترنت ،همواره مراقب باشید که از چه سایت های بازدید می کنید و چه مطالبی به اشتراک می گذارید،از نرم افزار های امنیتی استفاده کنید،رمز های عبور خود را به صورت منظم تغییر دهید و مراقب اطاعات خود باشید و با اقدامات پیشگیرانه از دردسر های آینده نجات دهید

پاسخی بنویسید