چِل سِرو
یادگیری سریع برنامه نویسی

هفت نکته مهم برای یادگیری سریع برنامه نویسی

یادگیری سریع برنامه نویسی

آیا شما یک دانشجوی علوم کامپیوتر هستید؟ یا یک علاقه مند به برنامه نویسی؟ در اینجا هفت نکته برای یادگیری سریع برنامه نویسی داریم که مطالعه آن ها بدون شک به دانش شما اضافه خواهد کرد.

یادگیری سریع برنامه نویسی


۱-با انجام دادن یاد بگیرید،همیشه با کد ها بازی کنید:

برای یادگیری موضوع جدید سعی کنید به وسیله بازی کردن با کد ها مفاهیم داده شده را بیاموزید.
حتی بخش های ساده در صورت عدم تمرین ممکن است در آینده دردسر ساز شوند و برای برای پیاده سازی یک کد باید به عقب برگردید و مجدد مطلب را فرا بگیرید.

یادگیری سریع برنامه نویسی


۲-درک مفاهیم اولیه برای یادگیری بلند مدت:

نیاز به توضیح ندارد که مفاهیم اولیه ضمن سادگی چقدر مهم هستند، اغلب افراد برای یادگیری سریع برنامه نویسی در ابتدای دوره آموزش عجله می کنند و از مفاهیم پایه به سادگی عبور می کنند.
عبور از این مفاهیم شاید به ظاهر مشکلی به وجود نیاورد اما در واقع مانند فردی که از کلاس اول به کلاس پنجم برود، مفاهیم آتی سخت و دشوار می شوند و در نتیجه میل به یادگیری از بین می رود


۳-کد نویسی باد خودکار:

شاید نوشتن کد در سیستم های کامپیوتری ساده تر و عاقلانه تر به نظر برسد.
هنگام نوشتن یک کد بر روی برگه شما نمی توانید در میانه راه جهت اطمینان از صحت کد، آن را تست کنید! بنابراین نیاز به دقت و زمان بیشتری دارید که در نتیجه به یادگیری مفهومی و راحت تر شما کمک می کند
علاوه بر این در بسیاری از آزمون های و استخدامی ها کارفرما ممکن است نیاز به نوشتن کد ها بر روی برگه داشته باشید که در صورتی که این کار را از قبل انجام نداده باشید قطعا با مشکل بر خواهید خورد.

یادگیری سریع برنامه نویسی


۴-از دیگران کمک بخواهید:

واقعیت این است که ما بسیاری از مواردی که یاد می گیریم از دوستات و همکاران اطرافمان است، در برنامه نویسی نیز همواره دو جفت چشم بهتر از یک جفت است!
خیلی از اشکال ها قابل آموزش نیستند و صرفا هنگام کار با آن ها بر می خورید اما می توان مطمعا بود قبل از شما برنامه نویس های دیگر نیز با این مشکل دست و پنجه نرم کردند، پس از پرسیدن هراس نداشته باشید و تا می توانید مشکلات خود را از دیگران بپرسید. برنامه نویس ها همیشه از انتقال دانسته های خود به دیگران خوشحال می شوند‌.
همیشه قبل از درخواست کمک از قانون ۲۰ دقیقه کمک بگیرید، به این صورت که ۲۰ دقیقه به مشکل پیش آمده بپردازید در صورتی که موفق به حل آن نشدید از دیگران کمک بگیرید، حداقل در صورت عدم کسب موفیقت دانسته های خود را مرور کرده اید.

یادگیری سریع برنامه نویسی


۵-منابع متفاوت بیشتری را بخوانید:

اگر بخشی از یک آموزش برای شما معنی و مفهوم خاصی نداشت از طریق سایر منابع مشابه برای یاد گرفتن اقدام کنید و روی یک منبع تعصب نداشته باشید.
یاد نگرفتن از یک منبع دلیلی بر ضعف یادگیری شما نیست بلکه تفاوت طرز یادگیری هر فرد متفاوت است، منابع آنلاین بی شماری وجود دارد که همیشه در اختیار شما قرار دارند

یادگیری سریع برنامه نویسی


۶-فقط به کد های نمونه اکتفا نکنید:

صرفا خواندن و اجرا کردن کد های نمونه یک آموزش برای یادگیری آن کافی نیست.
تا زمان اجرای کد های نمونه نباید انتظار پیدا کردن نقاط ضعف خودتان را داشته باشید پس همواره سعی کنید کد های نمونه را تغییر دهید و مثال های بیشتری را تست کنید.

یادگیری سریع برنامه نویسی

۷-صرفه جویی وقت هنگام رفع اشکال

هنگام دیباگ کردن و اشکال زدایی به جای اینکه به صورت پراکنده تمام کد ها را بررسی کنید، به اخرین زمان صحیح بودن کد برگرودید و با دقت کد ها را بررسی کنید.
برخی از برنامه نویس ها بدون تست کردن به صورت کامل اقدام به کد نویسی می کنند که در صورت بروز مشکل جبران آن سخت و زمان بر است، بهتر است هرچند وقت یکبار نسبت به تست کد ها اقدام کنید تا قبل از دیر شدن مشکلات را برطرف سازید


نتیجه گیری:

با وجود این هفت‌نکته، مهم ترین نکته برای یادگیری سریع برنامه نویسی ،حفظ اعتماد به نفس است.
برای انجام این کار باید انتظار داشته باشید که در این مسیر بار‌‌‌ ها و بار ها با شکست مواجه خواهید شد، پس بهتر است صبور باشید و به مسیر خود ادامه دهید.
یادگیری هر چیزی مستلزم تلاش سخت و صرف زمان است‌، این نکته را مد نطر داشته باشید که هیچ برنامه نویسی بدون پشت سر گذاشتن این مراحل به موفقیت نمی رسد و برای یادگیری زبان های مختلف برنامه نویسی حتما نیاز تحصیلات دانشگاهی مرتبط ندارید، هرچند گذراندن دروس دانشگاهی راه شما را در رسیدن به این هدف هموار تر می کند.

پاسخی بنویسید